Szczepienia

O Szczepieniach dla Dzieci

Szczepienie polega na wprowadzeniu do organizmu zabitych, unieszkodliwionych zarazków, albo ich toksyn. Jest ich za mało i są zbyt słabe by wywołać chorobę. Gdy wnikną do organizmu zaczyna on produkować przeciwciała. Dzięki nim, gdy dziecko zetknie się z prawdziwymi zarazkami choroby, będzie uodpornione.

Na cykl szczepień składają się szczepienia podstawowe i tzw. dawki przypominające. Pierwsze szczepienie otrzymuje noworodek w pierwszej dobie po porodzie – przeciw gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Na kolejne należy zgłosić się z maluszkiem do wybranej poradni.

Datę następnego szczepienia wpisuje do książeczki szczepień pediatra, ale ty Mamo-Tato też o tym pamiętaj.

Przed każdym szczepieniem dziecko musi być zbadane przez pediatrę.

Zdarza się, że po szczepieniu w miejscu wkłucia pojawia się obrzęk i zaczerwienienie. Można wtedy zrobić maluszkowi okład z roztworu sody oczyszczonej (łyżeczka sody na szklankę letniej przegotowanej wody), lekko zabandażować. Opatrunek zmieniać, co pół godziny.

Możliwą reakcją po szczepieniu jest też temperatura – nawet do 38ş C. Jeżeli podwyższona temperatura utrzymuje się dłużej niż dwa dni – skontaktuj się z lekarzem.

Kalendarz szczepień

Obowiązkowe szczepienia w 2013

Szczepienia obowiązkowe chronią dziecko przed poważnymi chorobami, np. gruźlicą czy polio. Warto jednak do obowiązkowych dołączyć jeszcze szczepienia zalecane, choćby te dwa: przeciw pneumokokom i ospie. Uwaga! Od 1 stycznia 2013 r. w szczepieniach zalecanych trochę się zmieniło!

Obowiązkowymi szczepieniami w 2013 roku dla dzieci do lat 19 są:

 • szczepienia przeciwko gruźlicy,
 • szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
 • szczepienia przeciwko błonicy,
 • szczepienia przeciwko tężcowi,
 • szczepienia przeciwko krztuścowi,
 • szczepienia przeciwko Haemophilus influenzae typu b (Hib),
 • szczepienia przeciwko Poliomyelitis,
 • szczepienia przeciwko odrze,
 • szczepienia przeciwko śwince,
 • szczepienia przeciwko różyczce.

Refundowane szczepienia dla wyszczególnionych przez GIS grup ryzyka (dla dzieci i dorosłych)

 • WZW B,
 • inwazyjnym zakażeniom Streptococcus pneumoniae,
 • błonicy,
 • ospie wietrznej

Jeśli istnieje podejrzenie ryzyka zakażenia

 • przeciwko tężcowi
 • wściekliźnie

Nowością jest bezpłatne szczepienie przeciw ospie dla dzieci do lat 3 chodzących do żłobka i klubów malucha
W 2013 roku został utrzymany wcześniej obowiązujący zapis (który wszedł w życie z dniem 1 października 2011 roku), dzięki któremu dzieci uczęszczające do żłobków, klubów dziecięcych do lat 3 mogą skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciw ospie. Do bezpłatnego szczepienia nie kwalifikują się dzieci, którym opiekuje się niania czy inny opiekun poza instytucją opiekuńczą. Z bezpłatnych szczepień nie skorzystają również dzieci uczęszczające do przedszkoli (czyli dzieci, które zgodnie z ustawą objęte są wychowaniem przedszkolnym w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata).

By skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciw ospie wystarcz przedstawić zaświadczenie, że dziecko chodzi do żłobka lub klubu malucha, wystawione przez placówkę, do której dziecko uczęszcza.

Ważna zmiana dotyczy szczepienia przeciw pneumokokom.

Szczepionka chroniąca przed chorobami pneumokokowymi (np. zapaleniem płuc) będzie bezpłatna i obowiązkowa dla wszystkich wcześniaków urodzonych przed 37. tygodniem ciąży oraz z masą urodzeniową poniżej 2500 g. Dla zdrowych, urodzonych w terminie dzieci szczepionka nadal jest nieobjęta refundacją i trzeba będzie za nią płacić (ok. 300 zł za jedną dawkę).

Nowe zalecenia dotyczą także szczepienia przeciw grypie

W kalendarzu szczepień na 2013 r. nie ma już wskazań, aby przeciw grypie szczepić zdrowe dzieci. Badania wykazały, że szczepienie przeciw grypie podana dzieciom przed drugimi urodzinami, nie jest zbyt skuteczne (byłoby, gdyby objęto nim całą populację dzieci). Szczepionkę warto jednak podać maluchom z astmą, cukrzycą czy chorobami nerek.

POBIERZ KALENDARZ SZCZEPIEŃ 2013

POBIERZ KALENDARZ SZCZEPIEŃ 2014