Za oknem jesień…

Wraz z nią nadeszły jesienne infekcje. Szczególnie na te infekcje narażone są dzieci, bo ich układ immunologiczny nie jest tak dobrze wykształcony i sprawny, jak u ludzi dorosłych.
O tej porze roku dzieci najczęściej chorują na infekcje wirusowe dróg oddechowych katar, przeziębienie, zapalenie gardła lub oskrzeli. Jest to również czas zwiększonej zapadalności na infekcje bakteryjne np anginę.


Jesień

Angina, czyli zapalenie migdałków podniebiennych, jest chorobą, którą u dzieci najczęściej wywołują bakterie zwane paciorkowcami. Podczas anginy nie występują typowe dla przeziębienia objawy, takie jak katar czy kaszel za to dziecko może zacząć wymiotować, obficie się ślinić, jest płaczliwe, marudne. Szybko pojawia się niechęć do jedzenia i picia (wywołane silnym bólem gardła, powodowanym przez powiększony migdał), powiększone węzły chłonne w okolicy kąta żuchwy, wysoka gorączka ,a także trudności z oddychaniem.
Anginę można rozpoznać po tym, że migdałki są czerwone, rozpulchnione, z białawym nalotem. Lekarz, rozpoznając anginę, przepisuję maluchowi antybiotyk(najczęściej penicylinę albo antybiotyk makrolidowy). Gorączka zaczyna zresztą spadać po dobie albo dwóch od momentu rozpoczęcia kuracji antybiotykowej. Dziecko powinno jak najwięcej leżeć w łóżku, i dużo pić. Ważne, aby po zakończeniu kuracji antybiotykiem udać się z dzieckiem na kontrolną wizytę do pediatry,ponieważ angina może powodować powikłania(zapalenie ucha, choroby nerek).